Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka

11 stycznia odwiedzili nas przedstawiciele grupy artystycznej "Rekonstrukto" z Lublina, którzy
przeprowadzili" żywą" lekcję historii, to co najlepiej trafia do każdego ucznia. Zaprezentowali obyczaje i kulturę epoki szlacheckiej. Wyjaśnili kim był sarmata, jak się wówczas nosiła polska szlachta i jaką bronią władała. Opowiedzieli o karach, które spotykały tych, którzy łamali ówczesne prawo. Uczniowie mogli stoczyć pojedynek na szable z prowadzącymi oraz dać się zakuć w dyby- jedno z narzędzi kar. Po zakończeniu pokazu, każdy z uczniów mógł osobiście dotknąć rekwizytów,
które znajdowały się na sali. Z pewnością ciekawym doświadczeniem było siedzenie na krześle tortur.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, okraszone dowcipem i humorem prowadzących.
Szkoda, że takie lekcje nie mogą odbywać się w szkole każdego dnia.