Spotkanie z historią

28 maja odwiedził nas Pan Józef Szymanowski z Bydgoszczy, który pochodzi z Ojrzanowa i od lat zajmuje się historią naszej miejscowości oraz okolic i nie tylko. Jest on autorem licznych publikacji na temat Ojrzanowa i osób związanych z okolicznymi miejscowościami, które publikował  m.in.  w „Kalendarzach Bydgoskich”.  Jego wiedza jest bezcenna. Szkoła otrzymała w prezencie od Pana Szymanowskiego kilkanaście jego publikacji, które znajdują się w bibliotece i w każdej chwili można do nich sięgnąć. W czasie spotkania z uczniami nasz gość opowiedział o początkach majątku rodu Skórzewskich w Lubostroniu i ich związkach z Ojrzanowem. Wspominał o początkach Ojrzanowa – Nowin, a także o czasach okupacji. Dzieci najbardziej zaciekawiły czasy wojenne i opowieść o tym, jak niemieccy nauczyciele traktowali polskich uczniów, którzy nie chcieli mówić i pisać po niemiecku. Mamy nadzieję, że to początek naszych spotkań z Panem Józefem.