Ciechocinek

5 czerwca pięćdziesięcioro uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do Ciechocinka. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od warzelni soli, w której pani przewodnik przedstawiła kilka ważnych dat z historii miasta.

     Budowę warzelni i tężni rozpoczęto w Ciechocinku w 1824r.  Dwie pierwsze tężnie powstały do roku 1828, a ich pełną eksploatację rozpoczęto po powstaniu listopadowym w 1832 roku. Budowę trzeciej tężni zakończono w 1859r., mają one po 15,8 m wysokości , 10,1 m szerokości i łączną długość 1711m. Po zbudowaniu warzelni i tężni Ciechocinek bardzo szybko stał się popularnym kurortem, a rok 1836 przyjmuje się za początek uzdrowiska ciechocińskiego.

    Sprawdziliśmy osobiście – solanka płynąca w górnych rynnach tężni jest słona, a jej wdychanie dobrze wpływa na zakatarzone nosy. Następnie udaliśmy się do parku zdrojowego, obejrzeliśmy muszlę amfiteatru, zegar i piękne dywany kwiatowe. Nieco zmęczeni udaliśmy się w kierunku tramwajów konnych, które zawiozły nas na teren „RANCZA POD OLSZYNĄ”.  Czekało już na nas ognisko i przygotowane kiełbaski oraz moc atrakcji. Mogliśmy obejrzeć zwierzęta zamieszkujące ranczo, np. pawie, konie, owce, króliki itp., pojeździć na koniach oraz szaleć na placu zabaw.

   Czas spędzony na miłej zabawie minął bardzo szybko i musieliśmy wracać do domu. Wycieczka była niezwykle udana, już nie możemy doczekać się, gdzie pojedziemy następnym razem.